top of page

Witaj młody piłkarzu!

Piłke nożną masz w krwi? Czujemy to samo!
Przyjdz i zobacz nas w akcji. Albo sam spróbuj zagrać z nami
!

Warto zobaczyć

Film z jednego z treningów obozów piłkarskich dla dzieci - concept4soccer.

NOWE ZDJĘCIA

Młodzi piłkarze

Ciężko trenują

Bramkarz, ostatnia linia obrony

Drużyna
Gra zespołowa

Motywacja

do ciężkiej gry

Historia piłki nożnej

Nie jesteśmy w stanie określić kiedy zaczęto grać w piłkę nożną. Wiemy jednak, że początki nie były ani trochę podobne do tego, jak teraz wygląda ten sport. Było to zwykłe kopanie do określonych punktów. Wtedy jeszcze noga nie była na tych zasadach, jakie są teraz, aczkolwiek budziła wiele ekscytacji. Prawdopodobnie z Ameryki (dawnych Azteków) nowa moda na piłkę nożną dostała się do Wysp Brytyjskich, gdzie pierwszym monarchą zainteresowanym tą dyscypliną był Karol II, który w 1681 roku dał jej królewską aprobatę. Na przełomie XVIII i XIX wieków całe wsie i miasteczka w Anglii i Szkocji grały w piłkę bez żadnych zasad. Wtedy wielu młodych mężczyzn zaniedbywało swoje obowiązki, aby móc zagrać. Mnóstwo mężczyzn zakładało się o wyniki, co było zabronione. Ponieważ nie było żadnych reguł, a o zasadzie fair play nikt nie słyszał, to na boisku ciągle dochodziło do ostrych ścięć, wynikiem czego było zakazanie tej gry przez burmistrza Londynu oraz Królów Anglii i Szkocji. Po pewnym czasie w danych krajach narodził się termin football. Tego określenia używano wtedy do gier, w które grało się na piechotę, nie tylko gry kopane. Wiesz z czego były wykonane pierwsze piłki do nogi? Ze zwierzęcych pęcherzy! Tak, dla Nas to jakaś abstrakcja, ale wtedy to była najzwyklejsza futbolówka.

 

Na początku XIX wieku powstawały coraz liczniejsze szkoły publiczne (np. Harrow Eton, Winchester, Strasburgery), które wprowadzały piłkę kopaną do swoich zajęć. Początkowo każda szkoła sama wyznaczała sobie przepisy dotyczące gry, później ( w 1846 roku), aby móc grać mecze między szkołami, ujednolicili przepisy. Czas pokazał, że ówczesny futbol musiano podzielić na dwa różne sporty. Była to piłka nożna, gdzie nie można było łapać futbolówki rękami oraz rugby.

 

Najstarszy klub piłkarski na świecie powstał w 1855 roku w miasteczku Shieffield. Nazwano go wtedy Sheffield Football Club. Ten sam klub 24 października 1857 roku ogłosił „Rules & regulations”, które dotyczyło zasad grania w piłkę nożną. Jedną z zasad było nie dotykanie piłki rękoma.

 

Pierwsza (najstarsza) piłkarska federacja świata narodziła się 26 października 1863 roku. Stworzyli ją kapitanowie i reprezentanci 12 klubów z Londynu i okolic. The Football Association, bo tak się nazywał, to związek, który miał za zadanie określać i publikować wspólne reguły gry w nogę. Najstarsze rozgrywki piłkarskie The F.A. ogłosił 20 lipca 1871 roku. Wzięło w nim udział 15 drużyn, a w finale wygrał Wanderers nad Royal Engineers 1-0. Spotkanie oglądało 2000 fanów.

 

W roku 1872 powstała druga na świecie federacja futbolowa w Szkocji. W tym samym roku rozegrano pierwszy mecz międzypaństwowy Anglia – Szkocja. Nikt wówczas nie strzelił bramki. Co roku spotykali się na mistrzostwach (raz w Wielkiej Brytanii, drugi raz w Szkocji). W 1873 roku Anglia wygrała ze Szkocją 5:4, a za rok przegrała 1:2. W roku 1879 do rozgrywek przyłączyła się Walia, a 3 lata później Irlandia Północna.

 

W Polsce w piłkę nożną zaczęto grać w latach 80-tych XIX wieku. Do końca nie wiadomo w jakim mieście lub regionie mogły pojawiać się pierwsze zafascynowane tą grą osoby. Wtedy Polska była pod zaborami, a więc Polacy mieli kontakt z różnymi nacjami. Wiemy już, że pierwsza futbolówka pojawiła się w Polsce w roku 1889 za sprawą Henryka Jordana, który przywiózł ją do Krakowa po pobycie w Niemczech. To dzięki niemu w roku 1888 władze Krakowa wydzieliły tereny na Błoniach dla celów sportowych (Park Jordana). 12 marca 1889 roku nastąpiło oficjalne otwarcie Parku i niedługo po tym odwiedzało go w celach sportowych 32 tysiące osób (głównie dzieci i młodzież). Już w roku 1891 istniały na Błoniach 4 boiska, na których rozgrywano zawody i trenowano.

 

W roku 1892 we Lwowie planowano przeprowadzić pierwszy, prawdziwy mecz piłkarski na „I Zlocie Sokolim”. Z przyczyn niewyjaśnionych nie odbył się, ale już dwa lata później podczas „II Zlotu Sokoła” udało się to. Uczestnikami była młodzież sokola z Galicji. Na 14 lipca 1894 roku zaplanowano liczne zawody sportowe, pokazy, jak również piłkarskie spotkanie pomiędzy Sokołami lwowskimi (którzy mieli na sobie białe koszulki i szare spodenki sportowe), a krakowskimi (białe koszulki oraz czarne spodenki). Był to pierwszy, udokumentowany mecz futbolowy na polskich ziemiach. Pierwszy gol wpadł po 6 minutach gry. Strzelił go gospodarzy (Lwów) Iwowianin Włodzimierz Chomicki. Tym samym sędzia (Zygmunt Wyrobek z Krakowa) zagwizdał zakończenie meczu. Program pokazów był tak napięty, iż uznano wtedy, że pierwsza bramka może być już ostatnią w tym spotkaniu.

 

Pierwszy klub piłkarski w Polsce stworzono w roku 1895 w Łodzi (Touring Club Lodz). Rok później powstał kolejny w Legnicy (ATV 1986 Liegnitz). W 1897 roku we Wrocławiu utworzono dwa najstarsze kluby w mieście (SV Blitz Breslau i VfR 1897 Breslau). W 1903 roku zrodził się klub w Gdańsku (FC Danzig), oraz w Raciborzu (SV Ratibor 03).

 

Niestety nie wiadomo dokładnie kiedy została otwarta pierwsza szkółka piłkarska dla dzieci i młodzieży w Polsce. Wiemy jedynie, że do dziś szkółki cieszą się zaufaniem rodziców i popularnością wśród najmłodszych piłkarzy, którzy również chętnie jeżdżą na obozy piłkarskie.

bottom of page